Rekordowe obroty Polfactor i 20% wzrost w 2009 roku

Polfactor skupił w 2009 roku faktury o wartości 4 129 mln PLN (dla porównania 3 451 mln PLN w 2008). W 2009 roku spółka rozwijała się pomimo spadkowego trendu całej branży faktoringu, systematycznie zwiększając swój udział w rynku (wzrost z 10,5% do 13,75%). Polfactor jest jednocześnie jedną z niewielu firm faktoringowych, których udziały w rynku wzrastają w ujęciu rocznym.

Podstawowym produktem oferowanym przez Polfactor jest faktoring z regresem, który w roku 2009 stanowił blisko 80% obrotów. W tej kategorii produktowej Polfactor jest liderem na rynku.

Obroty firm faktoringowych zrzeszonych w Polskim Związku Faktorów (PZF) osiągnęły w 2009 r. wartość nieco ponad 30 mld zł. Oznacza to spadek o 8,6% w stosunku do roku poprzedniego. Zatrzymanie wzrostu obrotów firm PZF w 2009 r. nastąpiło głównie wskutek spowolnienia gospodarczego oraz zmiany polityki ubezpieczyli w reasekuracji należności obsługiwanych w faktoringu pełnym. Na spadek obrotów faktoringu wpłynęło osłabienie koniunktury w branżach gospodarki, które najchętniej korzystają z tej formy finansowania: w dystrybucji stali, w branży akcesoriów i części zamiennych do samochodów oraz meblarskiej. Ponadto towarzystwa ubezpieczeniowe współpracujące z firmami faktoringowymi wycofały się z zabezpieczania transakcji faktoringowych o podwyższonym poziomie ryzyka, co wpłynęło na ograniczenie dostępności faktoringu pełnego.

Liderem rynku po czterech kwartałach 2009 r. pozostaje ING Commercial Finance, którego udział w obrotach firm zrzeszonych w PZF wyniósł 30,74%. Pozycję wicelidera utrzymał Pekao Faktoring z udziałem 16,45%. Na trzecim miejscu znalazła się firma Coface Poland Factoring z 14,5% udziałem w rynku, a następnie Polfactor (13,75% udziału w rynku).